Desatinné čísla


Pracovný list Zásielková služba

Využila som ho na jednej vyučovacej hodine v rámci tematického celku Desatinné čísla, keď už mali žiaci prebraté jednotky hmotnosti. Je vhodné rozdeliť žiakov do skupín aspoň po troch a mali by mať k dispozícii prístup na internet, pretože tu potrebujú vyhľadať rozličné informácie.
 

Domino

Hra vhodná na fixáciu učiva jednotiek hmotnosti a ich premenu. Kartičky treba rozstrihať. Hra sa hrá vo dvojiciach. Všetky kartičky sa otočia dole hlavou. Jedna kartička sa položí normálne. Začína jeden z dvojice, otočí ďalšiu kartu a ak sa dá, priloží ju k tej, čo už je otočená. Ak nie, kartičku si nechá. Potom pokračuje ďalší. Vyhráva ten, kto má najmenej kartičiek.
 
 

Zavedenie pojmu desatinné číslo

Prezentácia je vhodná na úvod tematického celku, pomocou nej si môžu žiaci osvojiť pojem desatinné číslo.
 

Hra Kto má?

Hra slúži na precvičenie matematických operácií s desatinnými číslami. Vyrábali ju sami žiaci. Nájsť ju môžete v sekcii Fotogaléria. Stačí rozstrihať a rozdať žiakom a môžu sa hrať. Potom môžu sami vytvoriť takúto hru.

Matematicko- branná hra 16 Pátračov

Táto matematicko - branná hra sa dá využiť na záver tematického celku Desatinné čísla. Žiakov rozdelíme do skupín a zadáme im úlohy. Sami si v skupinách rozdelia, kto bude úlohu riešiť. Sú tu úlohy náročné, ale aj menej náročné. Vedúci skupiny by preto mal určiť, komu úlohu pridelí. V zadaní je šesť úloh. Keď úlohy vyriešia, musia vždy odhaliť písmenko, ktoré sa ukrýva pod výsledkom. Všetko je napísané v zadaní. Výsledkom pátrania je šesť písmen, ktoré tvoria tajničku. V tajničke vyjde slovo Calvius. 

Potom žiaci pracujú s internetom a skúmajú, čo to vlastne je, alebo kto to vlastne bol. 

 

Christopher Calvius ako prvý použil desatinnú čiarku. Vyhľadajú si o ňom informácie a spracujú krátky referát, ktorý musia prezentovať pred triedou.

 

16 pátračov.docx (13,5 kB)